Qkadin.com mobil reklam
QKadın Portal | Kadın Sitesi – Sağlık, Aşk, Diyet, Moda ve Dahası için Qkadin.com

Dişlerde Sızlama ve Çürüme Nedenleri

Dişlerde Sızlama ve Çürüme Nedenleri

Beslenme ile ilgili birçok fonksiyonları yerine getirirken etkin rol oynayan dişlerde, kimi zaman farklı nedenlere bağlı olarak ağrılar ya da sızılar meydana gelebilir. Bu gibi rahatsız edici sinyaller aslında diş ya da diş etlerinde tedavi edilmesi gerekli hastalıkların varlığını gösterir.

  • Dişler Neden Sızlar?

Birçok insanın en fazla şikayet ettiği konulardan bir tanesi dişlerin sızlamasıdır. İlk olarak şunu ifade etmeliyim, sağlıklı yeme içme fonksiyonlarını yerine getirebilen bir diş normal koşullarda sızlamaz. Ancak dişlerin fark edilmeden çok sıkılması, dişlerin gıcırdatılması, aşırı soğuk ya da aşırı sıcak gıda tüketimi dişlerde sızı hissedilmesine neden olur. Birçok hasta dişler neden sızlar sorusu ile diş hekimlerine gelerek muayene olmak istemektedir.

Diş bakımını özenle yapma hakkındaki yazıyı da inceleyebilirsiniz.

Diş sızlamalarının farklı nedenlerden kaynaklanacağını bilmemiz gerekir. Ancak bu sızıların asıl nedeni diş yüzeyinde meydana gelen çatlamalardır. İleri derecede çürükler, diş taşı birikmeleri de diş sızlamalarında etkilidir. Bunun yanı sıra dişlerinize dolgu yaptırmışsanız ve dişlerinizde hassasiyet oluşmuşsa bu normal bir durumdur. Çünkü dolgudan sonra iki ya da üç hafta boyunca dişlerde sızlamalar görülebilir. Bunun için bu süre zarfında sıcak ya da soğuk tüketim maddelerinden uzak durmalısınız. Dişler neden sızlar sorusunun cevabı için mutlaka diş hekimine giderek, rahatsızlığın ana kaynağını öğrenmeli ve bu doğrultuda tedavi olarak dişlerin sağlığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

  • Dişler Neden Çürür?

Dişlerde görülen ve hem görsel anlamda hem de fonksiyonel işlevsel anlamda kişiyi ve karşısındakileri oldukça rahatsız eden oluşumlardan bir tanesi çürüklerdir. Peki dişler neden çürür? Bu sorunun birçok sebebi olduğu gibi, en önemli sebebi tabii ki dişlerin yeterli fırçalanarak temizlenmemesi sonucu, yemek artıklarının ağızda birikerek dişlere zarar vermesidir. Tamamen dişlerin düşmanı olan asitli içeceklerin aşırı tüketilmesi ve şekerli ürünlerin diş aralarında birikerek deformasyona neden olması da çürüklerin oluşumuna neden olan diğer faktörlerdir. Çürüklerin oldukça ileri düzeye gelmesi ve kişide ağrı ya da acı oluşturacak boyutlara ulaşması dişlerin çekilmesine kadar ciddi problemler oluşturabilir. Bu nedenle dişlerimizi kaybetmemek için mutlaka yemeklerden sonra gerek diş ipiyle olsun gerek diş fırçaları ile olsun dişlerimizi temizleyerek ağız içi bakımına önem vermeliyiz.

Dişlerimizin bakımını yeterince dikkatli ve düzenli yapmadığımız takdirde, dişler zamanla yıpranacak ve dış etkilere karşı artık savunmasız hale gelerek, diş kaybına yol açacaktır. Sonrasında yapılan suni dişler de orijinal diş kadar sağlam ve fonksiyonel olamayacağı için, dişlerin çürümesi her bakımdan kişiye problemler yaşatacaktır. Dişler neden çürür sorusunun cevabını aslında herkes öncelikle kendisine sormalı. Çünkü herkesin beslenme tarzı, kişisel bakım periyotları farklılık göstermektedir. Kimi iki üç haftada bir dişlerini fırçalarken kimileri ise her gün en az iki kere fırçalamaktadır. Dişlerin ve ağız içinin steril tutulması tabii ki dişlerin ömrünün daha uzun olmasını sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
wordpress tema indir vbulletin indir
belçim bilgin saç modelleri sinem kobal saç modelleri hande erçel saç modelleri pelin karahan saç modelleri cansu dere saç modelleri beren saat saç modelleri bensu soral saç modelleri fahriye evcen saç modelleri ebru gündeş saç modelleri bengü saç modelleri tuba büyüküstün saç modelleri hadise saç modelleri hülya avşar saç modelleri elçin sangu saç modelleri aslı enver saç modelleri