Amigurumi Nedir Nasıl Yapılır Örneklerle Anlatim

Amigurumi Nedir Nasıl Yapılır Örneklerle Anlatim

1980’li yıllarda ülkemizde moda haline gelen amigurumi, son yıllarda tekrar popüler olmaya başladı. Özellikle kadınların yaptığı bu iş, hem zevk hem de iyi bir gelir kaynağı olmuş durumda. Bu nedenle de, her yaştan kadın amigurumi yapmayı öğrenmeye çalışıyor.

Amigurumi Nedir?

Amigurumi, tığ veya şiş kullanılarak genellikle yün ipten oyuncak yapımına denmektedir. japonca bir kelime olan amigurumi, ami ve nuigurumi Kelimelerinden türetilmiştir. Ami kelimesi şiş veya tığ ile yapılmış, nuigurumi ise içi doldurulmuş oyuncak anlamına gelmektedir. Amigurumi aslında, sık iğne tekniği ile oyuncak yapımıdır.

Amigurumi Kız Bebek Örnekleri

Amigurumi Tekniği ile Yapılan Oyuncaklar Neden Tercih Ediliyor?

Çocuk oyuncaklarının büyük bir çoğunluğu, plastik ve türevi olan malzemelerden yapılmaktadır. Bu malzemeler ise, başta kanser olmak üzere sağlık açısından zararı olan birçok soruna neden olabilmektedir. Amigurumi tekniği ile yapılan oyuncaklarda, ip kullanıldığından sağlık açısından hiçbir sorun teşkil etmemektedir.

Amigurumi Maymun Örnekleri

Ayrıca çok dayanıklı olan bu oyuncaklar, hem plastiklerden daha güzel olmakta hem de daha ucuza mal olmaktadır. Her yaşta çocuğun rahatlıkla oynayabileceği bu oyuncaklar, el emeği olduğu için hatıra olarak da saklanmaktadır. Ayrıca amigurumi faydalı bir hobi olmaktadır. Bu yöntemi kullanarak rahatlayan kadınların sayısı oldukça fazladır.

Amigurimi Küçük Hayvan Yapılışı

amigurumi köpek örnekleri

Amigurumi Yapmak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Amigurumi yapmak için kullanılan malzemeler genellikle standarttır, sadece boyut ve kalınlıkları ile renkleri farklı olmaktadır.

Amigurumi yapımında şu malzemeler kullanılmaktadır;

 • Örgü ipliği: Amigurumi yapımı için en uygun ip, yumuşak ve kalın olanlardır. Örgünün daha güzel olması ve çok daha uzun süreler kullanılması için, ipliğin kalitesinin de çok iyi olması gerekiyor. Ayrıca, seçilen ipin kolaylıkla kopmayacak kalitede olması gerekiyor. Özellikle bebekler ve küçük yaştaki çocuklar için yapılacak amigurumi oyuncaklar için, pamuklu ve yün ipliklerin tercih edilmesi gerekiyor. Yarı pamuklu ve yarı akrilik içeren iplikler de, amigurumi yapımında sıklıkla kullanılmaktadır. İpliklerin renkleri ise yapılacak oyuncaklara göre değişmektedir.
 • Tığ: Amigurumi ile oyuncak yapımında tığ seçimi çok önemlidir. Özellikle kullanılan iğliğe uygun tığ seçimi yapmak gerekmektedir. Oyuncağın daha güzel görünmesi ve şemalara uygun örgü yapabilmek için, tüm örgü işlemi boyunca aynı tığ ve ipin kullanılması gerekmektedir. Oyuncağın bazı kısımlarında ise, değişik tığ ve iplik kullanmak da gerekebilir. Ayrıca, uzun sürecek örgü işlemini daha rahat yapabilmek için, ergonomik ve yumuşak saplı tığ kullanılması tavsiye edilmektedir.
 • Dolgu malzemesi: Örülen amigurumi oyuncakların içlerinin doldurulmasında kullanılan malzemeler de önemlidir. Bunun için hem sağlıklı hem de oyuncağı daha güzel gösterecek dolgu malzemeleri kullanılmalıdır. Bunun için de, antibakteriyel özellikli silikon elyaf önerilmektedir.
 • İğneler: Amigurumi yapımında değişik ebatlarda iğneler de kullanılmaktadır. bu iğnelerin de mutlaka kullanılan iğliğe uygun olması gerekiyor. Özellikle birleştirme işlemlerinde, uzun toplu iğneler tercih edilmektedir. Oyuncağa kaş, burun ve göz gibi şeyler yapmak için ise, nakış iğnesi kullanılması gereklidir.
 • Plastik gözler: Plastik göz seçimi de, amigurumi oyuncakların görünümünde önemli rol oynamaktadır. Özellikle küçük çocuk ve bebeklerin oynayacağı oyuncaklarda, koparamayacakları şekilde yuvarlak boncukların seçilmesi önerilmektedir. Bu gözler dikilebildiği gibi, yapıştırma ve vidalama yöntemleri ile de monte edilebilmektedir.

Amigurumi Örnekleri Galeri 1

Amigurumi oyuncakların yapımında, bu malzemelerin dışında aksesuar olarak değişik malzemeler de kullanılmaktadır. Bu iş bir sanat olduğu için, oyuncağı örecek kişinin hayalleri doğrultusunda, malzeme seçenekleri de değişmektedir.

Amigurumi Kolay Öğrenilebilir mi?

Amigurumi çok kolay yapılabilen bir örgü yöntemidir. Özellikle daha önce tığla örgü yapmış olan kişiler, amigurumi yöntemine çok kolay geçebilmektedir. Amigurumi, şemalar yardımı ile yapıldığı için, diğer yöntemlerden daha hızlı ve düzgün yapılabilmektedir. Her işte olduğu gibi, bu yönteminde başlangıç safhasında zorlanılabilir ama daha sonra alıştıkça, çok daha hızlı örülebilmektedir.

Amigurumi Yapımında Kullanılan Teknikler Nelerdir?

Amigurumi oyuncaklar yapabilmek için bazı tekniklere ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu tekniklerin en çok kullanılanları şunlardır;

 • Zincir yapmak: Zincir yapma işlemi, öncelikle halka yapıp içinden ilmek atmakla gerçekleşiyor. Daha sonra ilmekler ve halkalar arttırılarak zincir sayısı çoğaltılıyor.
 • Sık iğne tekniği: Sık iğne tekniği ise, yedi adet zincir yapıp halkalar arasında ip çekerek birleştirilmesi ile oluşuyor. Böylece tekrar halka yapılmış oluyor.
 • Arttırma ve azaltma: Aynı ilmek içine iki veya üç defa sık iğne yapma işlemine arttırma denmektedir. Azaltma işlemi ise, iki yan yana olan ilmeği birlikte örme işlemine deniyor

Bu işlemlerin yanında, amigurumi yapımında ilmek kaydırma ve bitirme işlemlerinin de bilinmesi gerekiyor. Bu işlemler de normal örgü yöntemindekilere çok benzemektedir. Amigurumi yöntemi ile oyuncak yapımında en önemli husus, sihirli halka ve sihirli düğüm işlemlerinin düzgün yapılmasıdır. Bu işlemler, birçok şemadan veya bu işi daha önceden yapan kişilerden kolaylıkla öğrenilebilmektedir.

Amigurumi Yöntemi ile Neler Yapılabilir?

Amigurumi yöntemi ile yapılabileceklerin listesi, bu işi yapan kişinin maharetine ve hayal gücüne göre değişmektedir. Bu yöntem çoğunlukla bebek ve hayvan figürlü oyuncaklar için kullanılmaktadır. Yöntemi iyi kullanabilen kişiler ise, nerede ise her çeşit figürü yapabilmektedir. Ayrıca, bu yöntemin kullanılabilmesi için hazırlanmış şema ve kalıplar kullanılarak, daha kolay ve çeşitli örme işlemi yapılabilir. Oyuncakların yanı sıra, amigurumi ile yapılan anahtarlık, broşlar, tokalar ve süs eşyaları da çok talep görmektedir.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (5)
 • comment-avatar
  Neşe Kocadağ 3 sene

  Çok güzel modeller var gerçekten bunları yapmak çok büyük bir marifet ister mi yoksa her kadın yapabilir mi?

 • comment-avatar
  Ayla Saral 3 sene

  Bunlar için belediyelerin kursları var mı hem eğlenceli hem de rahatlıkla satışını yapabileceğimiz bir el işi diye düşünüyorum.

 • comment-avatar
  Selma Gökmen 3 sene

  Çok güzel bebekler yapanın ellerine sağlık, bunları yapabilmek için ipin kalınlığına göre hangi numaralar tercih edilmeli acaba?

 • comment-avatar
  Hande Alak 3 sene

  Ablam bun yapmak için baya uğraştı fakat istediğimiz sertlikte bir türlü yapamadık bir şeyleri eksik yapıyoruz sanırım gerçekten zor iş.

 • comment-avatar
  Özge Açıkel 3 sene

  Son 1 haftadır yeni amigurumi modelleri çıkartıyorum örgüye dökmeye başlayacağım burdaki modelleri de çok beğendim emeğinize sağlık.