Qkadin.com mobil reklam
QKadın Portal | Kadın Sitesi – Sağlık, Aşk, Diyet, Moda ve Dahası için Qkadin.com

Menopozda Beslenme Nasıl Olmalı

Menopozda Beslenme Nasıl Olmalı

Doğurganlığın son bulduğu dönem olan menopoz, kadınlarda çeşitli ruhsal ve hormonal dengelerin değişmesinden kaynaklı aşırı kilo alımlarına sebep olmaktadır. Menopoz döneminde olan kadınların birçoğunda aşırı kilo alımı ve vücutta yağlanma meydana gelmiştir. Bu dönemde beslenme alışkanlıkları değişerek kişinin hızlı bir şekilde kilo alması kaçınılmaz olabilmektedir.

Vücuda yerleşmiş olan kiloların menopoz döneminde artarak obeziteye sebep olduğu gözlenmiştir. Bu yüzden kadınlar menopoz döneminde beslenmelerine daha dikkatli yaklaşmaları gerekmektedir. Vücudun önceki döneme oranla daha ağır işlediği göz önünde bulundurularak sağlıklı bir beslenme biçimine geçilmesi gereksiz kilo alımlarını engelleyebilir.

Menopoz döneminde kadınlarda kemik erimesi başlangıcında olacağından bol miktarda süt ve süt ürünlerini tüketmeleri gerekmektedir. Kemik yapısını destekleyen süt ürünleri menopoz dönemindeki kadınlarda oldukça yardımcı olan gıdalar arasında yer almaktadır.

Menopozda beslenme kadınlar için son derece önemlidir. Alınan gıdalardan vücudun değişimleri söz konusu olurken sağlık bakımından da beslenmeye özen göstermek gerekmektedir. Menopozda yine D vitamini önemli vitaminlerden biridir. Beslenme alışkanlıklarını şekillendirerek sağlığınıza dikkat edebilirsiniz.

Tuzlu beslenme her yaş grubunda zararlıdır. Fakat menopoz döneminde buna özellikle dikkat edilmesi gerekir. Tuz ve şekeri beslenmenizde uzak tutmanızda fayda var. Özellikle tuzlu beslenme idrar yolu ile kalsiyumun vücuttan atılmasına sebep olur. Bu yüzden tuz miktarını azaltmanızda fayda var. Şeker ise vücutta depolanmaya başlar ve buda zamanla kilo alımına sebep olacaktır.

Menopozda beslenme alışkanlıklarında proteini azaltmanızda fayda var. Aşırı protein alımı böbreklerde çeşitli rahatsızlıklara sebep olabilir. Uygun ve doğru biçimde vücuda alınması gereken vitaminleri ve mineralleri alırsanız sağlıklı bir menopoz dönemi geçirebilirsiniz.

Özellikle kilo alımına dikkat ederek sağlığınızı korumaya özen göstermelisiniz. Beslenmede aşırıya kaçmak kişinin sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
belçim bilgin saç modelleri sinem kobal saç modelleri hande erçel saç modelleri pelin karahan saç modelleri cansu dere saç modelleri beren saat saç modelleri bensu soral saç modelleri fahriye evcen saç modelleri ebru gündeş saç modelleri bengü saç modelleri tuba büyüküstün saç modelleri hadise saç modelleri hülya avşar saç modelleri elçin sangu saç modelleri aslı enver saç modelleri