Qkadin.com mobil reklam
QKadın Portal | Kadın Sitesi – Sağlık, Aşk, Diyet, Moda ve Dahası için Qkadin.com

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi

Durumu itibariyle oldukça özel bir dönem geçiren hamile kadınlar, diş ağrıları ya da diş eti rahatsızlıkları gibi zor durumla karşılaşabilirler. Farklı sebeplerden ötürü diş hekimine giden hamile kadınlar ağrılarına çözüm olarak tedavi olmak amacı ile muayene olurlar. Eğer dişlerde röntgen çekilerek tespit edilmesi gerekli bir durum varsa bu mutlaka onuncu aydan sonra yapılır. Hamileliğin onuncu haftasına kadar bebeğin organları gelişme sürecinde olduğu için röntgen riskli olabilir. aynı zamanda yedinci, sekizinci ve dokuzuncu aylarda da röntgen çekilmesini doktorlar önermiyor. Bazen hamileliğin öncesinden itibaren oluşan diş ya da diş eti rahatsızlıkları bazen de hamilelik döneminde oluşan diş ağrıları oldukça rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Hamilelikte diş tedavisi tamamen hamileliğin hangi haftada olduğuna ve dişteki problemin boyutuna göre değişiklik gösterir.

Kritik dönemler geçmeden hamile kadının röntgen çektirmesi ve tedavi için anestezi yaptırması sakıncalı olabilir. bu nedenle en uygun zaman olan ikinci üç aylık dönemde geçici tedavilerin yapılmasına dikkat edilir. Kimi zamanda anesteziye gerek kalmadan geçici dolgular hamile kadının rahatlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda hafif düzeyde diş hekimlerinin önerdiği ağrı kesiciler oluşan ağrı ya da sızıları dindirebilir. Ayrıca hamilelik döneminde kadınların östrojen hormonu seviyesinde artış olduğundan dolayı diş etlerinde oluşan plaklarda rahatsızlık oluşmasına neden olur. Bu nedenle hamilelikte diş tedavisi kontrol edilmeli, mutlaka dişler sık sık fırçalanmalı ve temiz tutulmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
belçim bilgin saç modelleri sinem kobal saç modelleri hande erçel saç modelleri pelin karahan saç modelleri cansu dere saç modelleri beren saat saç modelleri bensu soral saç modelleri fahriye evcen saç modelleri ebru gündeş saç modelleri bengü saç modelleri tuba büyüküstün saç modelleri hadise saç modelleri hülya avşar saç modelleri elçin sangu saç modelleri aslı enver saç modelleri